חיפוש

קרעיי תפוחי אדמה דרוסים מטוגנים

קפיצה למתכון


איפושהוא קראתי שהמתכון נולד לפני עשור בארה"ב. המחשבה שמישהו יבשל תפוחיי אדמה ואז ימעך אותם עושה לי דברים אסורים. קצת כאילו מישהו נתן לי רשות לשחק באוכל. ואחר כך עוד לקרוא לו תפוח אדמה דפוק. זה חיים זה? תפוח אדמה שבישלנו על הכיריים לריכוך, יבשנו בתנור וטיגנו לעוד קצת קיק. מה שהופך אותנו לקצת דפוקים. כי הריי יכולנו לאכול אותו כבר בפעם הראשונה.

אז קראתי להם דרוסים. כי תכלס הם נראים כאילו עלתה עליהם משאית. תפוח אדמה שרצחנו שלוש פעמים אבל היי. חופשי משתלם.

אני אסביר לכם בכללי את התהליך. אתם תחליטו לגבי הכמויות סבבה?

תפוחי אדמה דרוסים מבושלים אפויים ומטוגנים

חומרים

 1. תפוח אדמה

 2. תפוחי אדמה (כמה שבא לכם)

 3. מלח דק

 4. מלח גס

 5. פלפל שחור גרוס

 6. ענפי טימין

 7. ענפי רוזמרין

להגשה

 1. גרד של לימון או ליים

 2. מיץ לימון

 3. פטרוזליה קצוצה

 4. שן שום כתושה

הוראות הכנה

 1. מלאו סיר במים. הניחו את תפוחי האדמה. הוסיפו מעט מלח למיים. הביאו לכדי רתיחה והנמיכו את החום. בשלו עד שתפוח האדמה התרכך דיו וקצהו של שיפוד עץ מגיע למרכז תפוח האדמה. בתום הבישול ודאו שכל תפוחיי האדמה התרככו. (רצוי לבשל את תפוח האדמה בשיכבה אחת. אם ויש לנו כמה שכבות תדאגו להחליף בין תפוחיי האדמה כך שכולם יקבלו חום שווה).

 2. רפדו תבנית אפיה עם נייר אפיה.

 3. חממו את תנור האפיה ל200 ישראל ו400 ארה"ב.

 4. רוקנו את המים מהסיר והעבירו את תפוחיי האדמה לתבנית אפיה. סדרו את תפוחיי האדמה על גביי נייר האפיה. עכשיו מגיע החלק הכיפי. עם תחתית של כוס תמעכו קלות את תפוח האדמה. הוא צריך להיות רך דיו כך שהוא מתפצח בקלות. אל תמעכו יותר מידיי. רק תנו פוש כזה. הקליפה שלו נקרעת ותוכו יוצא החוצה

 5. מסביב לתפוח האדמה המעוכים, פזרו מעט מלח גס, ענפי טימין וענפיי רוזמרין.

 6. היבוש לא צריך לקחת הרבה זמן. מה שאנחנו רוצים זה לייבש את תפוח האדמה מכל לחות שיש בתוכו. 15-20 דקות יספקו לתפוח. ליבוש לפני הטיגון

 7. בסיר בינוני חממו שמן לטיגון עמוק. טמפרטורה נכונה לטיגון עמוק נעה בין 170 ל180 מעלות. אם אין לנו מד חום למדוד את השמן, שיטה פשוטה ובטוחה היא לשים כף עץ בשמן. אם נוצרות בועות קטנות סמוך לכף העץ, השמן שלנו מוכן לטיגון עמוק.

 8. הוציאו את תבנית תפוחיי האדמה מהתנור. קרעו קרעים גדולים מהתפוח אדמה והניחו אותם בשמן טיגון. כשהתפוח שלנו קיבל צבע יפה והוא זהוב הוציאו את תפוח האדמה והניחו על גבי נייר סופג.

 9. הגישו עם גרד לימון או ליים, מעט מיץ לימון ופטרוזליה קצוצה. מעט מלח ופלפל שחור גרוס.

בתאבון פיפל. בקרוב חנוכה נגמר. אנחנו עוד נתגעגע אליו (ממש לא).