חיפוש

סמנה מעושנת בזרעיי חילבה


מיכל היא החמה של האחיינית שלי והיא בערך היחידה שאני מכירה שמעשנת סמנה (חמאה מזוקקת) עם זרעי חילבה. היא עישנה את הצנצנות עם ענפי גפן ואולי גם זית. שעתיים עבודה ודבק בנו הריח, גם פיליניג שוודי דרגה ארבע, לא יוכל לו. בבגדים, בשורשי שיער, בבלוטות התריס ובאפידרמיס העליון. שלא ישתמע שעשיתי משו, ממש לא. אני הייתי על תקן דוקומטרי חובב. יונה אחותה, גם היא השתופפה מאחור. סגרה את כל התריסים, חלונות, דלתות ואשנבים בבית וסיפרה לי על שכנה שנאלצה לסייד את הקירות כי היא עשתה את הטעות ועישנה את הסמנה במטבח, במקום בחוץ.הסמנה בתימן התפתחה משום שלא היו אמצעיי קרור בנמצא ותהליך הזיקוק איפשר לסמנה חיי מדף ארוכים ביותר. העובדה כי נקודת העישון שלה היא גבוהה הופכת אותה לשומן מוצלח ולפיכך לבריאה יותר. חמאה מזוקקת עמידה יותר לחום מחמאה רגילה, וניתכת ב-240 מעלות צלזיוס.

חמאה מזוקקת הוא תהליך בישול בו אנו מפרידים בין השומן שבחמאה לבין מוצקיי החלב ושאר חומרים משמרים אחרים שמצויים בחמאה תעשייתית.


בתהליך, החמאה נפרדת לחומר צלול וחומר עכור. החומר הצלול הוא השומן, ואילו העכור הוא שאריות מוצקי חלב.


כמו כל ההתחלות הטובות, הסיפור שלנו מתחיל בחמאה. הרבה הרבה מאד חמאה. בסיר גדור על חום בינוני ממיסים את החמאה ומביאים אותה למצב של רתיחה עדינה. תכף יתחיל להווצר קצף אבל אנחנו לא ניגע בו עדין.

במקביל, קולים במחבת קמח מצה (או קמח) עם זרעיי חילבה טחונים. היחס הוא 2 כפות קמח על כף וחצי של חילבה. מקפידים לערבב שלא ישרף חלילה. התערובת מוכנה כשהיא מתחילה להחליף צבע ומתחילה להשחים.

נשפוף את התערובת לחמאה המומסת ונערבב קלות. תפקיד התערובת, חוץ מלתת ארומה לסמנה, הוא לספוח את כל "הליכלוך" שיש בסמנה. בסופו של התהליך היא תשקע לתחתית ותזרק.

אחרי העירבוב יתחיל להווצר קצף מהותי על פני הסמנה. בעזרת כף גדולה אנחנו נתחיל לקפות את פני הסמנה ולזרוק את הקצף.

זה הרבה לקפות. הייתי אומרת שלקח משהו כמו ארבעים דקות. כל פעם שהיה נדמה לי שזהו, תם כל הקצף. התחיל אחד חדש.

מיכל הבעירה את ענפיי הגפן (היא חושדת שהיה שם גם זית) בכדי לעשן אותם. חשוב שהענף ילהט כדי ליצור עשן אבל שלא תהיה בו אש גלויה.

את הענף היא מחדירה לצנצנת שהיא עיקרה מבעוד מועד ואז כשהצנצת מלאה בעשן היא מניחה אותה הפוך כדי לכלוא את העשן בתוכה.

ככה. הצנצנות עם העשן יחכו לסמנה שתהיה מוכנה. מתי הסמנה שלנו מוכנה? כשהיא צלולה ובעלת צבע עינברי. בתחתית אתם תמצאו את הקמח מצה עם החילבה שספחו לתוכם את כל מה שמיותר בסמנה.

את מה שהצטבר בתחתית, אנחנו נזרוק לפח ואת הנוזל הצלול אנחנו נשפוך לצנצנות המעושנות שלנו.

זהב ניגר או זהב ניגר?

הסמנה נשמרת היטב גם בחוץ. אבל אם אנחנו מעוניינים לשמור אותה איכותית לאורך זמן הייתי ממליצה לכם להכניס אותה למקרר.

כבר שאלו אותי במה משתמשים בסמנה? בסמנה משתמשים בכל מקום שהייתם משתמשים בחמאה. ומעניין אותי לראות מי הראשון שיעשה בריוש מחמאה מעושנת שצ'מעו. יכול להיות שוס מטורף. אני ברשותכם אצמד לקובנה ולג'חנון. עכשיו תסלחו לי. יש איזה אמבט אקנומיקה שמחכה לטבילה שלי.