top of page
חיפוש

טארט טאטן ירקות שורש צבעוני

פעם מישי סיפרה לי שהיא לא אוהבת בצל מבושל. אין לה בעיה עם אחד חי אבל, מבושל פחות.


אני זוכרת, שהייתי הלומה. אחד. כי זה הסדר ההפוך של הדברים, בדרך כלל אנשים מתקשים עם החי ופחות עם המבושל, ושני. על הכיריים, כל הדברים כולם, מתחילים בבצל. לגיד לך להתחיל בלי בצל זה כמו לבקש ממך להתחיל ללכת אבל בלי כפות רגלים. (מחילה, מאלה שאין להם כפות רגלים. זה רק מטאפורה) על כל פנים.


ירקות שורש הם ירקות, שאיתם מתחילים ללכת. זה כמה הם חשובים. רק, שבמתכון הזה לא ביקשנו מהם לללכת, לשבת או לרקוד סמבה. ביקשנו מהם לעלות על הבמה ולתת שוס של הצגה.

טארט טאטן מסורתי ממולא בתפוחים שקורמלו בחמאה וסוכר. במתכון הזה יש כמה טוו'יסטים חביבים. כמו העובדה, שבמקום תפוחים השתמשנו בירקות שורש מתוקים כמו סלק, בטטה וגזר.

כמו העובדה, שהסלק צובע את כל הירקות באדום. כמו העובדה, שהשתמשנו בבצק פאי, שתמיד יש לנו בהיכון בפריזר

כמו העובדה, שאפשר להכין את הבצק מראש, את הירקות מראש ואז להרכיב את הטראט שניה לפני שהאורחים מגיעים.

אנחנו מרכיבים את הטארט, כשאנחנו מצפים את תחתית התבנית בקרמל שהכנו. עליו נפזר עליי מרווה ורוזמרין קצוץ. לקרמל יש צבע יותר עמוק, שלא ממש יצא בתמונה.

עכשיו נסדר שתי שכבות של ירקות שורש  ובצל סגול שפיזרתי ראנדומלי

מעל שכבת הירקות נפזר גבינת עיזים

או אז, נרדד את הבצק לקוטר קצת יותר גדול מהתבנית, נכסה את הירקות ואת השוליים נדחוף יפה יפה פנימה.

זהו, אלופות שלי. מפה לתנור ואז לבטן. שנתחילה? הבה

טארט טאטן ירקות שורש

חומרים

 1. 1 בטטה גדולה שטופה קלופה ופרוסה לפרוסות של 1.5 – 2 ס"מ

 2. 1 שורש פטרוזליה שטוף, קלוף ופרוס לפרוסות של 1.5 – 2 ס"מ

 3. 1 סלק קטן קלוף ופרוס לפרוסות של 1.5 – 2 ס"מ

 4. 1 בצל סגול קלוף ופרוס לפרוסות של 1.5 – 2 ס"מ

 5. 1 גזר קלוף ופרוס לפרוסות של 1.5 – 2 ס"מ

 6. 1/4 כוס שמן זית

 7. מלח, פלפל שחור

 8. 1/3 כוס סוכר

 9. 2 כפות מים

 10. 1 חומץ יין לבן או תפוחים

 11. 1 כף רוזמרין קצוץ

 12. עלי מרווה

 13. 120 גרם גבינת עיזים

 14. 1 דיסקית בצק פאי

חומרים לבצק ל2 פאי

 1. 2 וחצי כוסות קמח

 2. 1/2 כפית מלח

 3. 1 כוס (230 גרם) קוביות חמאה קרה

 4. 1/2 כוס מיי קרח

 5. 2 כפות חומץ תפוחים אם אתם לא יודעים מה לעשות עם החצי האחר של בצק הפאי, הנה לכם לינק מוצלח https://www.foodyourthoughts.com/post/cranberries-tart-with-crumble

אופן ההכנה

 1. ראשית נעשה את הבצק לפאי. במעבד מזון שימו את הקמח עם המלח. טיחנו בפולסים קצרים לערבב את השתיים. בכוס גדולה, ערבבו מיי קרח עם חומץ. הניחו בצד. הוסיפו את קוביות החמאה וטיחנו בפולסים קצרים עד שתגיעו למרקם חולי של הבצק. בערך 20 פולסים. הוסיפו את מיי קרח עם החומץ בהדרגה תוך שאתם טוחנים בפולסים קצרים. טיחנו בפולסים קצרים, רק עד שמתחיל להווצר כדור בצק. הקפידו שלא לעבד את הבצק יתר על המידה. הוציאו את כדור הבצק וחלקו אותו לשני חלקים שווים. אגדו כל חלק, לכדור. עיטפו את הכדור, בצורה רופפת בניילון נצמד ורדדו אותו לדיסקית. (יותר נוח לרדד אותו דרך הניילון) הכניסו למקרר לפחות לשעתיים. אפשר להקפיא את הבצק לפחות ל3 חודשים.

 2. חממו את התנור ל400 אמריקה ו200 מעלות ישראל. בקערה  גדולה הקפיצו את פרוסות הירקות עם שמן זית, מלח ופלפל שחור. סדרו את הפרוסות בשכבה אחת על גבי תבנית אפיה והכניסו לתנור עד, שהפרוסות מתרככות והשוליים שלהם חרוכים קמעה. בערך 30 – 25 דקות. יש ירקות שיתרככו מהר יותר ויש שפחות. הוציאו את הירקות מהתנור והניחו להם להתקרר. השאירו את התנור עובד, אנחנו עוד מעט נכניס את הטארט לתוכו

 3. בזמן שהירקות בתנור, שימו את תבנית הפאי (22 ס"מ קוטר) בצד, שתהיה בהיכון ונתחיל לבשל את הקרמל. בסיר קטן, על חום בינוני גבוה, שימו 1/3 כוס סוכר ושתי כפות מים. ערבבו היטב והניחו לסוכר להתקרמל, כשאתם מסובבים מידי פעם את הסיר אבל, לא מערבבים את הסוכר בתוכו! הישארו צמודים לסיר, שחלילה הסוכר לא ישרף. כעבור  5-7 דקות, הסוכר מחליף את צבעו, לעינבר עמוק. מפה, אתם עובדים מהר, לפני שהסוכר מתקשה. הסירו מיד מהאש. הוסיפו כף החומץ וקורט מלח והיזהרו! זה משפריץ. סובבו את הסיר כך שחומץ יתערבב לו. שיפכו את הקרמל לתחתית תבנית הפאי, כשאתם מסובבים את התחתית כך, שהקרמל יגיע לכל התחתית.

 4. פזרו עליי מרווה ורוזמרין קצוץ על פני הקרמל.

 5. סדרו את ירקות השורש בשתי שכבות שוות. אם יש חורים בין הירקות , שימו פרוסות קטנות יותר בינהם. פזרו את פרוסות בצל סגול בצורה רנדומלית. מעל לפרוסות הבצל פזרו חתיכות של גבינת עיזים בצורה שווה.

 6. על משטח מקומח קלות רדדו את דיסקית הבצק לקוטר שעולה על תבנית הפאי. העבירו את הבצק מעל לירקות ואת שוליו הדקו והכניסו את תוך תבנית הפאי. תדקרו את הבצק עם מזלג שיהיו לאדים לאן לברוח.

 7. הכניסו את הטארט לתנור למשך 20 דקות. הנמיכו את החום ל350 אמריקה ו180 מעלות ישראל ותאפו את הטראט לעוד 15-20 דקות או עד שהבצק מקבל צבע שחום יפה.

 8. הוציאו את הטארט מהתנור והניחו לו להתקרר 5 דקות. שימו על פני התבנית צלחת גדולה יותר מהתבנית ותהפכו את הצלחת והתבנית כך שהבצק מוצא עצמו למטה על הצלחת והירקות למעלה.

 9. זהו. כמעט מקנאה בכם, כמה שיצא לכם יפה. כמעט. כי גם לי יש אחד. בתאבון פיפל. הצליח לכם.

הרעיון למתכון מגיע מINEX VALK KEMPHORNE ועבר אדפטציות

bottom of page