top of page
חיפוש

מרק עגבניות ופלפלים צלויים מרפאמלא מלא זמן שלא החלפנו דיבור. מאז אוקטובר 2023 למעשה. אוקטובר 7 היה אגרוף לבטן. כישראלית, כיהודיה, כאישה, כאמא, כאמא לחייל. אוקטובר 7 היה אגרוף לבטן. מאז, לא חזרנו להיות עצמנו. מאז, הפכנו שונים. אוכל למחשבה הוא בלוג אוכל אבל גם קצת מראה. ועכשיו, הכי קשה לנו עכשיו, לערבב קודש עם חוֹל. הקודש, הוא מה שקורה במדינה, וחוֹל, זה סירים מהבילים על כיריים ועוגה. אני רוצה להגיד אבל. אבל אין אבל. אנחנו ננוע. בכובד, במועקה, בנואשות ובזיק של תקווה. אנחנו ננוע.


מילה לפני יש בארץ עגבניות שרי מתוקות מעולות. קחו לכם מבחר. אל תצמדו לסוג עגבניה אחת. הירקות על המגש, עגבניות, פלפלים אדומים, בצל וכאלה, נצלים בזמנים שונים. תוציאו את מי שנצלה ראשון ותשארו את מי שלא. יודעים, שעגבניה היא פרי ולא ירק, כמו שנהוג לחשוב? מבחינה בוטנית, חלקה האכיל של העגבנייה הוא פריה של העגבנייה, מכיוון שהוא מכיל זרעים ומתפתח מהשחלה. מבחינה קולינרית, לצורכי בישול והכנה, העגבנייה מוגדרת כירק.

השמנת מעניקה למרק "בודי" ומרקם חלק. היא אמנם אופציה אבל אחת שמומלצת.


מרק עגבניות ופלפלים צלויים מרפא

חומרים

 • 6-7-8 כוסות של עגבניות מכל הסוגים

 • 1 בצל

 • 5-7 שיני שום

 • 1-2 כפות שמן זית

 • 1/2-1 כפית מלח

 • 2 פלפלים אדומים גדולים

 • 1/2 כפית פלפל שחור גרוס

 • 1/2 כפית פפריקה מעושנת

 • 1/2 כפית שבבי צ'ילי (אופציה)

 • 1/4 כוס שמנת מתוקה או שמנת צמחית או חלב קוקוס (אופציה)

חומרים להגשה

 • קרוטונים

 • עלי בזיליקום טריים

אופן ההכנה

 1. חממו את התנור לחום של 200 מעלות ישראל ו-400 מעלות אמריקה. רפדו מגש אפיה גדול או שניים בינוניים בנייר אפיה. תשתדלו שהעגבניות יהיו בגודל אחיד על מנת לקבל מידת צליה שווה. אם צריך, חיתכו את העגבניות הגדולות לחצאים או רבעים. את הבצל חיתכו לרבעים. הזליפו מעט שמן זית ומלח. ערבבו היטב עד שכל הירקות יהיו מצופים בשמן זית ומלח. הניחו את שיני השום בכיס של נייר אלומיניום. פזרו מעט שמן זית ומלח. סיגרו את הכיס היטב והניחו על מגש האפיה. (הכיס יאפשר צליה מהירה) פזרו את כל הירקות בצורה שווה והכניסו לתנור.

 2. צלו את הירקות בתנור למשך 15 דקות. לאחר רבע שעה, שנו את תוכנית התנור ממצב של אפיה למצב של גריל. בעזרת מלקחיים, תהפכו את הפלפלים האדומים עד שכל צידי הפלפל מקבלים צריבה יפה. צלו את הירקות למשך עוד 15 דקות או עד שהירקות מתרככים והקליפה נפרדת. הוציאו את המגש. שימו לב. לא כל הירקות נצלים באותו זמן. אם העגבניות מוכנות, משמע, הן מתרככות, הקליפה מתכווצ'צ'ת והן מגירות מיצים, הוציאו אותם מהמגש והניחו לשאר הירקות להמשיך להיצלות . (בזהירות עם העגבניות. הם פצצות חום קטנות). הפלפלים האדומים מוכנים שהקליפה משחירה ומתפחמת והפלפלים מתרככים. כשהפלפלים מוכנים העבירו אותם בזהירות לשקית זיפלוק. האדים שישתחררו יעזרו להפריד את הקליפה מהפלפל ביתר קלות.

 3. קלפו את העגבניות מהקליפה שלהן ואותו הדבר גם לגבי הפלפלים. זה בסדר עם יש פה ושם קליפה שחורה שבורחת. זה רק מעמיק ומעשן את הטעם של המרק. העבירו את כל הירקות הצלויים כולל המיצים לבלנדר חזק. (אם אין גם מעבד מזון יעשה את העבודה). הוסיפו את התבלינים וטיחנו החטב עד לקבלת מירקם חלק חלק. תטעמו ושפרו טעמים.

 4. העבירו את המרק לסיר בינוני על חום בינוני. זה הזמן להוסיף שמנת אם מתאים לכם. אם יש צורך לדלל טיפה את המרק אתם יכולים להוסיף מעט ציר ירקות או מעט מים רותחים. ערבבו היטב. שוב תטעמו ושפרו טעמים.

 5. שיהיה לנו בשורות טובות.

bottom of page