top of page
חיפוש

מטבוחה של רחל

חוץ מזכרונות של לב גדול, בן זוג ותאומים, אחד מהאוצרות, שחמותי ז"ל השאירה באמתחתי, היא המטבוחה שלה. כבר כתבתי, שאוכל הוא ענף לגעגועים, שאנחנו יושבים עליו אבל, זה סיפור לזמן אחר כשנהיה ממש קרובים וביננו תעמוד כוס יין גדולה, חלה ומטבוחה.


בנוסף לשיטה להסרת הקליפה מהעגבניות והפלפלים, שמתוארת בהוראות ההכנה. ישנה שיטה נוספת. מחממים את התנור על תוכנית צליה לחום הכי גבוה. מסדרים את הירקות בתבנית ומכניסים לתנור. החום יגרם לקליפת העגבניות להתפוצץ ולקליפה של הפלפל להחרך. עכשיו שימו לב. העגבניות יהיו מוכנות הרבה לפני הפלפלים. תוציאו את העגבניות כשתראו את עור העגבניה מתחיל להתפוצץ ותמשיכו לצלות את הפלפלים עד שהם יחרכו.

בזהירות עם העגבניות. הן מלכודת אש.

את הפלפלים נסובב עם מלקחיים, עד שהפלפל יחרך מכל צדדיו. אז, נעביר אותו לשקית זיפלוק וניתן לאדים לסייע בהפרדת הקליפה מבשר הפלפלים.

מטבוחה של רחל

חומרים

 1. 7-8עגבניות גדולות בשלות ורכות. בערך שני קילו

 2. 6 פלפלים אדומים גדולים (גמבות)

 3. כף מלח

 4. 2 כפות סוכר

 5. 6-7 שיני שום חתוכות לפרוסות דקות

 6. 2 כפות פפריקה מתוקה מעושנת

 7. 1 כף פפריקה חריפה

 8. 1/4 כוס שמן קנולה

אל תבהלו מכמות התבלינים. בישול ממושך מעלים הרבה מהם. אבל אם מרגיש לכם מוגזם, נסו לשים חצי מהכמות בתחילת הבישול ולקראת סוף הבישול תטעמו ושפרו טעמים. קיי. עכשיו אני הולכת להפחיד אתכם אבל אתם תזכרו שעומדת לפניכם תימניה עם מטר וכלום.

הענין עם מטבוחה, שלא מתפשרים על חומרי גלם ואין קיצורי דרך. הכל חייב להיות טרי ובשל, אז דיר בלאק עגבניות מקופסאת שימורים או קוביות שום קפוא וכו'. מטבוחה מרוקאית מסורתית היא סלט עגבניות מבושל נטו. רחל חמותי ז"ל, היתה מוסיפה פלפלים קלויים לסלט כי ככה לימדו אותה. ואנחנו. אנחנו הולכים אחרי רחל. שניה. אז ככה. יש לנו עגבניות. יש לנו פלפלים. לשניהם צריך לקלוף את הקליפה ואת השני גם לקלות. זה מלכלך. זה מתיש וזה לוקח זמן. מה עושה גבירתה? הורגת תורכי ונחה. יום אחד. היא קולה וקולפת פלפלים. שמה במקרר. יום שני. היא שולקת עגבניות ונחה. ויום שלישי היא מרכיבה את הכל.

נתחיל? נתחילה

אופן ההכנה

 1. חממו את התנור למצב של גריל. שימו את הפלפלים בתבנית אפיה ומקמו את התבנית בחלק העליון של התנור. הניחו לפלפלים להחרך כשאתם מסובבים אותם, בעזרת מלקחיים כך, שהפלפל יחרך במידה  שווה. כשכל הפלפלים חרווכים העבירו את הפלפלים לשקית זיפלוק ואיטמו אותה. האדים בשקית יעזרו לפלפלים להפריד בין הקליפה לבשר הפלפלים. הניחו לפלפלים להתקרר מעט (בזהירות, הפללפלים רותחים) והסירו את הקליפה. זירקו את הגרעינים והשארו רק עם בשר הפלפלים שלנו כשהוא מוכן לזבח המטבוחה. נחתוך את הפלפלים לרצועות דקות ונניח בצד. (חיתוך הפלפלים לרצוועות דקות, זאת העדפה אישית. אתם יכולים לחתוך לקוביות גדולות או לקצוץ את הפלפלים.).

 2. בעזרת סכין חדה נחרוץ את תחתית העגבניות  באיקס. X.  נניח את העבניות בקערה גדולה ונשפוך מים רותחים על העגבניות. נמתין מעט עד שהקליפה מתרככת וקל יהיה להסירה מהעגבניה. את העגבניות נקצוץ לקוביות קטנות. פחות או יותר עברנו את החלק המייגע בסלט המטבוחה.

 3. תבחרו סיר כבד בעל שוליים גבוהים. כשהעגבניה רותחת היא משפריצה לכל עבר. על חום בינוני גבוה נחמם 1/4 כוס שמן. שימו את פרוסות השם וערבבו מעט. הוסיפו  בזהירות את קוביות העגבניות. ערבבו מעט ותנו לנוזלים שבעגבניה להתאדות קלות. הוסיפו את רצועות הפלפלים. ערבבו היטב. הוסיפו את התבלינים פרט למלח וערבבו היטב. זהו אתם כמעט בישורת האחרונה. תרתיחו את המטבוחה רתיחה עדינה ותנמיכו את החום לחום הכי נמוך. הוסיפו את המלח. ערבבו היטב. המטבוחה תתבשל עכשיו לפחות שעתיים. שעתיים וחצי. לא לשכוח לערבב מידי פעם כדי שהתחתית לא תחרך.

 4. מתי המטבוחה מוכנה?  כשהייא מסמיכה ומקבלת מרקם ריבתי והצבע שלה הוא אדום עמוק.

 5. אני מפרישה חלק קטן מהמטבוחה לאכול מיד ואת השאר מחלקת לקופסאות קטנות ולפריזר להקפאה.

הנה אנחנו. בינינו, המטבוחה של רחל חמותי וכבר כתבתי, שאוכל, הוא ענף געגועים לשבת עליו.

.שבת שלום רחל. את איתנו על השולחן

bottom of page