top of page
חיפוש

ליאת רודה בשדות הדבש, או שדות הדבש פור אבר

”דבורים לא עפות ברוורס“ הוא אומר לי ”למה שדבורים יעפו ברוורס?“ אני שואלת ומתחילה לשכלל דרכי מילוט “לא מספיק אלה, שנוסעות ישר?“ אני יודעת, שהוא מנסה להצחיק אותי אבל, איכשהו אני והשרוולים הארוכים שלי בחום מתון של 38 מעלות, לא ממש מצליחים לגחך. אני פה להציל את הדבורים ויוביק משחק לי אותה שחר חסון.

(כוורת עגולה? חלות דבש עגולות? הכצעקתה?)

כמוני, אני מניחה, כולם מכירים את משבר הדבורים העולמי. הדבורים נעלמות. בערך שליש מכלל הדבורים בעולם נעלם. ממש ממש.יש הרבה תיאוריות מדוע נחילים שלמים של דבורים, נוטשים כוורות משגשגות למדיי ומתאיידים להם לאויר ואת הכוורות הופכות לעיירות רפאים. עכשיו. אתם יכולים להגיד לא ביג דיל, נסתדר גם בלי דבש אבל, דבש הוא קיק קטן בסיפור.

(בשיטת גידול ביו דינאמי לא מתערבים בחיי המושבה או הדבורים. נאדה. כלום. דבש רודים אולי פעמיים בשנה וגם אז, רק אם יש מספיק לכולם)

דבורים מאבקות גידולים. גידולים מאכילים אותנו ואת בעליי החיים שלנו. בלי דבורים אין תוצרת חקלאית. הדבורים הן אלה, שאחראיות על האבקה של עשרות גידולים. בהם, מלפפונים, פלפלים, מלונים ועוד הרבה אחרים. מלבד גידולים ישנם גם זרעים למספוא. בלי זרעים למספוא אין אספסת ואין תלתן. ואם אין אספסת ותלתן, אין איך להאכיל את החיות.

(הדבורים האטלקיות, הן הרבה יותר נוחות מזג נניח מקולגות שלהן, הסוריות. העשן נועד למסך את התקשורת בין דבורה אחת לאחרת, שהן מצויות במתקפה. כך, שאתה תגמור עם עקיצה אחת ולא שלושים)

נניח, ארצות הברית. שווי התוצרת החקלאית, שמופקת בעזרת האבקת דבורים היא בערך 15 מילארד דולר בשנה. בקטנה כזה. לפחות 70 אחוז מהחוף המערבי ו60 אחוז מהחוף המזרחי, מושבות הדבורים, ננטשו לחלוטין. נעלמו כאילו בלעה אותם האדמה.

(חלת דבורים נקיה. כאילו. חרק, עם מוח בגודל של גרגר שומשום, מצליח להקים קבוצת משושוים מושלמת בלי מחשב כיס. נראה אתכם עושים את זה)

(חלת דבורים מלאה באבקת פרחים. לא ממליצה לכם לטעום. יש לה טעם של ספה ישנה)

הסברה היא, שהן כנראה יצאו לאסוף צוף אבל, מסיבה שאינה ברורה, לא הצליחו לחזור לכוורת. דבורים, כמו אנשים, לא מצליחות לשרוד בגפן והן מתות כעבור זמן קצר. יש הרבה תאוריות, מדוע הדבורים לא שבות הביתה. תאוריות של וירוס וטפיל, צמצום שטחים חקלאיים, מודרניזציה וגורמים סביבתיים, מדבירי חרקים אבל, שורה תחתונה. הדבורים איבדו את הדרך. ואנחנו איתם.

יהיה מקור הסיבה להעלמות הדבורים אשר יהיה, מדובר בתופעה מסוכנת למדיי ומעבר לנזק הכלכלי לענף ועוגמת הנפש של מגדלי הדבורים, הדבר עשוי להביא לזינוק במחירי האבקה וזה יביא לעליה במחירי המזון. ומעבר להעלמות הדבורה מאיה, יש פה חשש אמיתי למערכת אקולוגית עולמית.

(מהר מאד הצטרף דור ההמשך ליובל וערן. בתמונה. אלה, הבת של ערן עם אפס פחד מחרקים)

(דבש ישר מהעץ. אני אישית עוד הוצאתי שאריות שעווה מהפה יום אחריי שלעסתי חלת דבש)

הדבורים, תפסו את יובל וערן עברי, זוג אחים מעצבים תעשייתים, בתחילת הקורנה, כשהרבה מוחות קודחים בטלים ממעשה. ערן שמע הרצאה באונברסיטת תל אביב והתאהב. יובל אחיו, לא פיגר הרבה אחריו. שני ג‘יימס בונד בעולם הדבורים.

ערן ויובל, נשבו ברעיון הכוורת. ישנם כמה סוגיי כוורות אבל, הכוורת השכיחה ביותר היא זאת המרובעת, שבנויה מקומות. כוורת מרובעת היא נוחה למגדלים, לייצור תעשייתי, לניקוי ותחזוקה.


עכשיו, זה קצת מוזר כי חלת דבש היא בעצם, עגולה. וחלת דבש עגולה בבית מרובע זה קצת זיוף. אז אחרי כמה סקיצות, זוג האחים, החליטו לזרום עם הדבורים ולשפץ להם את הבית. ככה נולד הרעיון לכוורת ביתית עגולה, שתסייע בהגדלת אוכלוסית הדבורים.


כן, אנחנו כאן להפריח את שממת הדבורים.


הרבה אחריי, גילו ערן ויובל, שכוורת שמתוארת בתנך, היתה עשויה מחרס ונחשו מה? היא עגולה. המכסה השקוף עוטף ב180 מעלות את הכוורת ונועד לתת שקיפות למושבה, מבלי לשבש את חייה, ולאפשר למידה לחייהם של הדבורים.


החומרים שלה ידידותיים לסביבה ומספקים בידוד למושבה. היא קלה להרכבה, מיועדת להרכבה עצמית וניתן לשלוח אותה לכל מקום בגלובס.

את הכוורות הללו ניתן להעמיד בכל מקום, גם בערים אורבניות, גם על גגות בתים. למעשה יש אחת בגינה השיתופית של דיזנגוף סנטר, אתם מוזמנים לקפוץ. יובל אומר שזאת הכוורת הכי משגשגת שלהם. בנתיים, הכוורת הזאת עושה לא מעט באזז (קלטתם? באזזז) והיא מעוררת התעניינות לא קטנה ובצדק.

אם לגדל דבורים ולהתחיל כוורת דבש, גדול עליכם, עשו חסד. שיתלו פרחים עתירי צוף לדבורים, והרבה. גם עצים עושים את העבודה. והכי חשוב. אם נתקלתם בנחיל, אל תרססו אותו. קראו למגן דבורים אדום (כן. זה אמיתי) הם כבר יסירו את הנחיל בדרכים כשרות.


(דבש לא מפוסטר, לא עובר תהלכי חימום והוא הרבה יותר נוזלי ממה שתמצאו על המדפים בסופר)

בסופו של יום, אומנם חתמתי את הביקור באפס עקיצות אבל, בדרך לא דרך, גם אני נעקצתי. בואו נציל את הדבורים.

אני מצרפת לכם סרטון יו טיובי, בו תוכלו לראות את ערן ויובל מרכיבים את ”עברי ביי הייב“.

bottom of page