top of page
חיפוש

הלחוח של זכריה. לחוח כוסמין וטף

לא התכוונתי שהפוסט של לחוח יצא לסדרה אבל ככה יצא. ככל שאני צוללת יותר עמוק לחקר המטבח התימני אני מגלה עוד ועוד ורסיות למנות דגל. הפעם נשוחח על הלחוח של זכריה. זכריה הוא אדם מאוד יסודי וכשהגיעה השעה והרופא אמר, שצריך לאכול בריא יותר הוא החליף את הקמח הלבן בכוסמין וטף.


הוא עצמו עשה עבודת שטח מול לא מעט זקנות תימניות, עד שהגיע לגרסה משופצרת ונכונה, ויותר חשוב. טעימה. להבדיל מלחוח קמח לבן, הלחוח הזה מכיל שני סוגי קמחים מאד בריאים וטובים לעיכול. בכוסמין, אחוז החלבון הוא גבוה אבל הגלוטן נמוך. טף, שאתם מכירים מהאינג'רה הוא דגן קשוח שמגיע מאתיופיה והסביבה, הוא הוכרז כגידול על והוא ללא גלוטן. בסך הכל נשמע כשילוב סופר על.

תכירו את זכריה השכן.

אחרי שזכריה ערבב את כל החומרים היבשים, הוא מוסיף מים בהדרגה. בהתחלה, הוא מערבב עם כף ואז הוא עובר למיקסר ידני, כדי להבטיח שלא ישארו גושים בבצק.


התוצאה היא מרקם בלילה, דליל ומיימי למדי.

אנחנו מכסים את הבלילה ונותנים לבצק לנוח ולתסוס. ניתן לו לנוח בערך 45 דקות או עד שכל פני שטח הבלילה יהיו מכוסים בבועות קטנות.

עכשיו, הבלילה שלנו נראית מוכנה ליציקה על המחבת. אבל לא. אנחנו נערבב אותה עם המצקת וניתן לה עוד כוס מים פושרים.נהדר. כזאת נוזלית היא צריכה להיות.


כמה מילים לפני. המתכון פחות או יותר מתנהג כמו מתכון ללחוח רגיל. רק ששילוב הקמחים, "שותה" יותר מים. החוכמה היא להגיע למרקם הנכון של הבלילה. זה הכל. לקראת סוף הטיגון, הבלילה ממשיכה להסמיך, אם צריך נוסיף עוד קצת מים. זכריה משתמש במכסה מעץ. סביר להניח שאין לכם. תשתמשו במכסה רגיל אבל תדאגו שלא יווצרו אדים במהלך הטיגון. אם צריך אל תשמשו באחד.

זכריה משתמש גם בשמרים יבשים וגם באבקת אפיה. שני הקמחים הם כבדים מאד וכנראה שהם זקוקים לכך. אני חוזרת על כל הטיפים ללחוח. בישול הלחוח חייב להתחיל על מחבת קרה. אנחנו מקררים את המחבת מתחת לברז מים קרים. גם בין לחוח ללחוח אנחנו מקררים את המחבת. תשתמשו במחבת טפלון (נון סטיק).

תשמנו את המחבת פעם אחת עם ספריי שמן ותפזרו אותו עם נייר מגבת על כל המחבת. רק פעם אחת. לא יותר. אפשר לעבוד עם שתי מחבתות לסירוגין, ולהניח למחבת אחת להצטנן בזמן שהשנייה עובדת. לחוח אפשר להקפיא ולהפשיר בטמפרטורת חדר.


הלחוח של זכריה. לחוח כוסמין וטף


חומרים

 • 800 גרם קמח כוסמין

 • 200 גרם קמח טף

 • 2 כפות שמרים

 • 2 כפות סוכר

 • 1 כף בהריון מלח

 • 1 שקית אבקת אפיה

 • 2 כפות סולת

 • 5 וחצי כוסות מים + 1 כוס מים + מוסיפים לפי הצורך

אופן הכנה

 1. מערבבים היטב את כל החומרים בקערה, חוץ מהמים. אני מערבבת עם מטרפה, זה עוזר לשבור את כל הגושים הקטנים. כשכל התערובת יבשים אחידה, מוסיפים את המים בהדרגתיות, ומערבבים עד שלא יהיו גושים. זכריה טורף את הבלילה עם מיקסר ידני כדי להבטיח שלא יהיו גושים והבלילה אחידה לגמרי. הבלילה שצריכה להתקבל דומה לבלילה דלילה של פנקייק. דלילה ונוזלית.

 2. מכסים את הקערה ונותנים לה לתפוח 45 דקות דקות או עד שעה בטמפרטורת החדר. הבלילה מוכנה כשהיא מלאה בבועות.

 3. מוסיפים כוס מים פושרים בהדרגה תוך כדי ערבוב לבלילה.

 4. מוזגים כף מצקת, למחבת קרה ומניחים את המחבת על להבה גבוהה. אם הבלילה לא מתחלקת שווה במחבת, מטים את המחבת עד שהבלילה מכסה את כל המחבת בשכבה אחידה. יתחילו להופיע בועות אוויר קטנות ולאט לאט הן יכסו את כל הלחוח. כשהחלק העליון נראה יבש ותחתית הלחוח זהובה, הלחוח שלנו מוכן. נכסה במכסה את המחבת לעוד דקה או שתיים כדי להשלים את תהליך האידוי. מסירים מהאש ונותנים ללחוח לנוח. מוציאים את הלחוח למגבת או נייר מגבת.

 5. שוטפים את תחתית המחבת תחת ברז מים קרים כדי לצנן את המחבת. מוודאים שהמחבת קרה ונקיה. חוזרים על התהליך עם שאר הבצק.

bottom of page